25 Een dringende eisch is het, dat er rechtszekerheid besta; aan dien eisch voldoet het tegenwoordige stelsel niet. «De geldigheid der levering van vast goed kan «in vele gevallen door de raadpleging der openbare «registers niet worden beoordeeld. Waar dit niet mogelijk «is, is een nader onderzoek veelal ondoenlijk. De «onderhandsche akteveelal slechts met kruisjes getee- «kend door een der partijen dikwerf zelfs door alle «leveren ook omtrent de identiteit der personen niet «de minste zekerheid". Mij dunkt, tegen deze argumen tatie valt niet veel in te brengen; en als men tegen het voorstel aanvoert dat het te diep ingrijpt in de vrijheid van handelen der burgers, dan antwoordt de voorsteller m. i. zeer terecht«Maar die vrijheid mag toch niet bestendigd wordenwanneer hij aanleiding «kan geven voor den eenen burger om den anderen «te benadeelen." De wetgever die reeds ten aanzien van het hypotheekstelsel openbaarheid voorschreef, zou door een bepaling als de voorgestelde slechts een stap in diezelfde richting doen. Voeg hierbij nu nogdat volgens de geschiedenis, die uitvoerig wordt medege deeld de rechtsovertuiging van ons volkniet eischt de bestendiging van het thans bestaande stelsel, dan is daarmedezou men zeggenvoldoende de wenschelijkheid van de nieuw voorgestelde bepaling aan getoond. En toch is, niettegenstaande de bepaling ook in het herziene ontwerp voorkomt, dit het eenige punt, waar omtrent de commissie van herziening niet eenstemmig denkt. Een der leden heeft tegen dit voorschrift ernstige bedenkingen. Het zou naar zijn oordeel in de praktijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 29