28 Bij metingen, die uitsluitend of hoofdzakelijk voor een wetenschappelijk doel worden ondernomen en hunne beteekenis aan de uiterste nauwkeurigheid ontleenen zooals bij astronomie en graadmeting worden in strumenten gebezigd, die in correctheid van samenstelling en werking de grens van het bereikbare naderen. Om uit de waarnemingen de zekerste uitkomst te verkrij gen, wordt aan de berekening zeer veel tijd en moeite besteed. De vereffeningsmethode welke aan deze berekening wordt ten grondslag gelegdis ontsproten uit een der hoogste en moeielijkste deelen der wiskunde, uit de op differentiaal- en integraal rekening gebaseerde waar schijnlijkheidsrekening. Zij buigt en plooit zich moeielijk naar de meer elementaire vormen der lagere wiskunde en hare toepassing bij eenigszins ingewikkelde bereke ningen baart zelfs aan hen, die zich de theorie hebben eigen gemaakt, niet geringe moeielijkheden. Daarom scheen hare toepassing oorspronkelijk ook beperkt te moeten blijven tot die wetenschappelijke doeleindendie tot hare uitvinding in het laatst der vorige- en het begin dezer eeuw aanleiding gaven. Is echter eenmaal een levensvatbaar beginsel gevonden, dan blijkt het opruimen van bezwaren, het overwinnen van moeielijkheden dikwijls slechts eene quaestie van behoefte, van oefening, tijd en ervaring. Al spoedig vond de methode der kleinste quadraten haren weg in de hoogere geodesie, later in de mechanica en andere takken der natuurwetenschap, in den jongsten tijd doet zij even langzaam als onweerstaanbaar en zeker haren invloed op de gewone landmeetkunde gevoelen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 32