29 In driehoeksmetingen die tot grondslag van nauwkeurige kaarten op groote schaal moeten dienen, begint zij het terrein te veroveren. Dit resultaat kon echter slechts verkregen worden, door aan de eigenaardige eischen der practijk recht te laten wedervaren. Hier wordt niet de uiterste nauw keurigheid gevorderd die met alle mogelijke hulpmid delen bereikt zou kunnen worden, zooals bij astronomische metingen, de eisch is veelmeer: eene voldoende nauw keurigheid in den kortsten tijd en met de minste kosten te bereiken. En aangezien slechte waarnemingen niet door wetenschappelijke en langwijlige berekeningen vergoed kunnen worden, hangt die nauwkeurigheid allereerst af van de gebezigde instrumenten en de meest samen- - gestelde en kostbare instrumenten zouden hier misplaatst zijn verder van het verband in de metingen en van de zorg daaraan besteed. Door evenwel eenerzijds de strengste eischen der wetenschappelijke methode te matigen, door anderzijds de metingen er reeds van het begin af aan op in te richten, is het mogelijk geworden, de vereffening volgens de methode der kleinste quadraten te verrichten in niet veel meer, soms zelfs in minder tijd, dan langs meer empirischen weg vereischt wordt. De voordeelen zijngrootere nauwkeurigheid, en vooral kennis van de bereikte graad van nauwkeurigheid. Deze wordt in cijfers gevonden, terwijl men zich bij eene minder rationeele vereffening moet verlaten op het onzekerezeer rekbare individueele practische gevoel eene vruchtbare bron van zelfbedrog. De ondervinding, in verschillende Duitsche Staten opgedaan en de voorlichting van eminente mannen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 33