30 hebben in Pruisen geleid tot voorschriften voor de drie hoeksmeting (Anweisung (IX) von 25 Oktober 1881 für die trigonometrischen und polygonometrischen Arbeiten etc. R. van Decker's Verlag Berlin 4.75 Mk) die als voorbeeld voor andere staten kunnen gelden. In een aantal reken-formulieren met in het hoofd gedrukte formules wordt de berekening, steunende op de theorie der m. k. q., uiterst gemakkelijk gemaakt, ja kan deze zelfs bijna werktuigelijk verricht worden. Ook voor den theoretisch gevormden triangulateur vormen zij een niet te versmaden hulpmiddel. De systematische ordening der gegevens, de geleidelijke en niet omslach tige berekening verdienen ook voor ons land in hooge - mate de aandacht. De samensteller: F. G. Gauss, algemeene inspecteur van het kadaster in Pruisen zegt daarover zelf in Jordan-Steppes (Das Deutsche Vermessungswesen K. Witt- wer, Stuttgart 1882): .De gang der rekening is voor .punten van verschillende orde dezelfde; alleen dan, als .het van practische beteekenis is, wordt de kromming .van het aardoppervlak door bijvoeging der correctie termen van Soldner in aanmerking genomqn, terwijl .twee punten tegelijk worden vereffend in bizonder ge n wichtige en zich daartoe leenende gevallen. Het geheel .is zoo geregeld, dat de berekeningen ook kunnen uit- .gevoerd worden door hen, die de theorieën, welke er aan .ten grondslag liggen, niet machtig zijn en de uitkomsten .der berekening onafhankelijk van de overwegingen des .rekenaars zijn, zoodat het in den grond van geen .invloed is, of deze al dan niet practische ervaring bij «trigonometrische werkzaamheden heeft verworven."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 34