36 ring zou niets zoozeer wenschen, dan eveneens ook haar ontwerp daarop te kunnen bouwen. »De Regeering heeft er echter niet toe kunnen be sluiten de algemeene hypotheken af te schaffen, omdat het specialiteitsprincipe verlangtdat wettelijk vaststaat, wat een afzonderlijken wat een bepaald aangeduid grondstuk is. De beantwoording der vraag: wat een afzonderlijk grondstuk is? kan bij de inschrijving niet aan de belanghebbende personen, ook niet aan den grondboekrechter overgelaten worden veeleer moet de wet zelf het antwoord geven. Dit zou echter slechts dan mogelijk zijnwanneer vooraf eene wettelijk vast staande indeeling van alle betrokken afzonderlijke grond stukken eens voor goed had plaats gehadm. a. w. wanneer men een perceelenregister of kadaster had dat alle grondstukken omvatte, in welke elk afzonderlijk deel van het grondoppervlakdat wettelijk als eenheid zou moeten geldenin volgorde was opgenomen. „Zoo staat het ook met de vraagwat een bepaald aangeduid grondstuk is? Bepaald aangeduid als een voor bezwaring met hypotheek vatbare zaak is een grondstuk slechts danwanneer zijne identiteit volgens de aanduiding in het hypotheekregisfer vaststaat op zoodanige wijzedat het met zekerheid herkend en teruggevonden kan worden. De natuur heeft echter de grondstukken niet voorzien van zulke kenteekenen met welke zij duurzaam aangeduid kunnen worden. Niet alleen de eigenaars en de belendingen wisselen af, ook het grondstuk zelf verandert van gedaante; er wordt eene andere bestemming aan gegeven, de grenzen verdwijnen of worden opzettelijk gewijzigdvooral door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 40