38 gebreken het vasthouden aan de algemeene hypotheken niet. In de middeleeuwen was het kadaster een onbe kende zaak, de specialiteit evenwel niet; in Pruisen houdt men er ook rekening mee zonder kadaster (na 1872 niet meer) en in Oostenrijk heeft men het kadaster tot heden (1869) niet volledig met het hypotheekwezen in verbinding gebracht. «Bovendien berusten de kadasters in verschillende landen op verschillende grondslagen en zijn meestal zeer gebrekkig. Zoo wenschelijk het nu ook zijn moge, dat het kadaster de eigenlijke inventaris is van den grondeigendom van een staat, de authentieke omschrij ving der waardede lasten van ieder grondstuk en de veranderingen in den eigendom aangeeft, en dat de wetgeving zich ten taak stelt, aan het kadaster niet enkel het eenzijdig karakter van een belastingregister te gevendoch het zoo in te richtendat het tot een zekeren grondslag voor het hypotheekregister kan dienen, zoo staat toch vastdat het veel doelmatiger iseen kadasterdat niet aan de gestelde eischen volkomen voldoen kanter zijde te stellen om iedereanders licht mogelijke vergissing te vermijden." De tegenstrijdigheid tusschen het betoogdat een degelijk kadaster voor de toepassing van het beginsel der specialiteit onmisbaar is en het feitdat het grond boek zijne zegenrijke werking reeds deed gevoelen en zelfs dit beginsel doorvoerdetoen het kadaster nog een onbekende zaak wasis slechts schijnbaar en wordt door de veranderde omstandigheden en vermeerderde behoeften verklaard. In den tijdtoen er nog weinig veranderingen in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 42