39 indeeling van den grond plaats hadden en deze bijna uitsluitend bij vererving overgingtoen bijna ieder bleef op zijn geboorteplaatsen er elke heg en stegsloot en greppel, steen en grenspaal kendetoen gaf de alge- meene bekendheid voldoende openbaarheid aan de ligging en grenzen van ieder grondstuk, even als oorspronkelijk de eenvoudige vormen, zooals eene symbolische opdracht (Auflassung) voor de verzamelde gemeenteof zooals later de afkondiging op marktdagenin kerken enz. nog vóór de opteekening in een grondregister voldoende openbaarheid gaven aan de overdrachtenvoldoende zekerheid aan geldschieters. Hoe is dat alles in onzen woeligen tijd met zijn levendig verkeer veranderd In strekenwaar de eigenaars elkander even snel opvolgenals de indeeling van den grond verandert, vooral bij aanleg van groote werken of bij versnippering in tallooze perceeltjes, waar de roede gronds thans zooveel waarde heeft in guldens als vroeger in centen en men elkaar elke voet breedte betwistzijn dikwijls de eigenaars met de juiste plaats der grenzende hypotheekhouders zelfs met de ongeveere ligging van hun pand niet bekend. En juist ddar worden dikwijls groote kapitalen in den grond gestoken om hem ge schikt te maken voor zijne bestemmingdaar is de behoefte aan crediet, aan zekerheid door eene regel matige boekhouding het grootsteene zekerheiddie alleen zooals de Hannoversche Regeering terecht aanvoerde kan verkregen worden door een kadaster, dat op nauwkeurige kaarten berust. Het argument, dat »elke theorie verouderd blijkt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 43