41 «Om de beginselen vast te stellenwaarop een kadasterdat aan de openbare behoeften voldoetbe rusten moet, dienen wij ons eerst de vraag voor te leggenaan welke doeleinden de meting en kadas treering van het grondbezit voldoen moet. Daar ik hier van een overzicht van het zeer uiteenloopend ge bruik van cartografisch materiëel zonder bezwaar kan afzienblijft ons vooral een dubbel doel van het ka daster waarvan het plan het onmisbaar bestanddeel vormtovernl. 1°. Het moet den grondslag geven voor den omzet van vast goed, voor de zekerheid van den grondeigendom en voor de boekhouding voor het grondcrediet. 2°. Het moet eveneens den grondslag vormen voor de regelmatige verdeeling van de grondbelasting. «Feitelijk heeft het laatste doel tot alle of althans tot nagenoeg alle kadasterwerken in het Duitsche gebied den stoot gegeven. Eveneens is het een feitdat men zoodra ergens een kadaster gereed wasvoor de admi nistratie van vaste goederen en hypotheken zich van zijne resultatenals ik het zoo eens mag uitdrukken meester maakte. En tevens is het een onom- stootelijk feit, dat bij de tegenwoordige versnippering van het grondbezit in het grootste gedeelte van Duitsch- land deze instelling de resultaten der landmeting on mogelijk meer ontberen kan. Als nu eene onderneming twee doeleinden moet verwezenlijkenmoet de onder nemer zichbij het opstellen van zijn plannatuurlijk de vraag voorleggenwelke van beide doeleinden het gewichtigst is. En dan is in dit geval onbetwistbaar het gewichtigst de zekerheid van den grondeigendom

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 45