46 mogen dus naar de tegenwoordige begrippen zeer ge brekkig zijn, zij voldeden aan de toen gesteldeeischen. De bevolking heeft zich echter verdicht, de nuttigheid van den grond is grooter geworden en zijne waarde daardoor zoozeer gestegendat voor vroeger bijna waar- delooze oppervlakten thans dikwijls verbazend hooge prijzen besteed worden. In dezelfde verhouding is de behoefte aan nauwkeuriger meting toegenomen, en waar de oude kaarten onvoldoende blijken, moet de twijfel- looze noodzakelijkheid erkend worden aan eene geheele vernieuwing, waarbij naar de grootste nauwkeurigheid moet gestreefd worden, die praktisch bereikbaar is; iedere slechtere uitvoering zou eene nuttelooze ver kwisting der openbare middelen zijn „Bij de administratie van het kadaster heeft men de ondervinding opgedaan, dat metingen, die op zoodanige zorgvuldige wijze uitgevoerd zijn, dat alle twijfel aan hunne juistheid buitengesloten is, thans door eene nieuwe meting vervangen moeten worden, omdat in de perceelen overal aanmerkelijke verschillen en gebrek aan overeenstemming tusschen de kaart en het terrein bestaat, welke alleen door voortdurende grensverschuivingen kunnen ontstaan zijn „De meting moet zoo exact worden uitgevoerd, dat er bewijskracht in betrekking tot de eigendomsgrenzen aan kan gegeven worden. Dit is dringend aan te be- nJede schlechtere Ausführung w&re eine nutelose Ver gelding öffentlicher Mittel" is sinds een gevleugeld woord gewordenwaarvan de Duitsche -technici zich beurtelings bedienen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 50