52 In Pruisen is het grondboek eerst in 1872 in verband gebracht met het kadaster. Dit verband is vrij gebrekkig; de administratiën over beide instellingen zijn van elkander gescheidenzij strekken zich over onderling verschillende ressorten uit. Aan het hoofd van een grondboekkantoor staat een rechterlijk ambtenaar, de grondboekrechterdie jegens belanghebbenden voor juiste inboekingen verantwoordelijk is, onder subsidiaire verantwoordelijkheid van den staat. Aan het hoofd van een kadasterkantoor staat een technisch ambtenaar, de kadastercontroleur, die belast is met de zorg voor boekingen tengevolge van eigen domsovergangenvoor de metingen en voor de werk zaamheden ten behoeve van den omslag der grondbelasting. Tusschen deze kantoren heeft geregelde wisseling van mededeelingen plaats, om grondboek en kadaster met elkander in overeenstemming te houden. Het grondboekkantoor heeft een afschrift van het kadastraal perceelenregister (aanwijzende tafel.) Van alle overgangen door inschrijving in het grondboek wordt den controleur terstond mededeeling gedaan. Omgekeerd geeft de controleur kennis aan den grondboekrechter van alle overgangen, waarvoor inschrijving geen ver- eischte is, bijv. die tengevolge van landverlegging, erf opvolging, gerechtelijke verkoop, onteigening enz. Betreft eene vrijwillige overdracht een gedeelte van een perceel, dan moeten de partijen bij de opdracht (Auflassung) aan den grondboekrechter overleggen een uittreksel uit het kadastraal register (Steuerbuch) en eene schets van het perceel met aanduiding van het over te dragen gedeeltebeide gewaarmerkt door den controleur.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 56