54 dan moet een inschrijving in het grondboek voorafgaan. Doch waaruit moet blijken, welke oorzaak in een bepaald geval aanwezig is? Daarin ligt de groote zwarig heid. In den regel moet de controleur of landmeter zich verlaten op de eigenaars, deze hebben dus de zaak in handen ten spijt van de groote zekerheid van het grondboek. Zij kunnen bijv. een hypotheekhouder, die zich zeker waant door het grondboek, opzettelijk benadeelen. En zijn zij het niet eens, dan mogen zij procedeeren. Nu, ieder deskundige weet, dat men in zulke processen den rechter dikwijls de wijsheid van Salomo mag toewenschen Met het oog op deze zwakke zijde van een grond boekstelsel zonder nauwkeurige en rechtsgeldige kaarten wordt ook in Jordcm-Steppes p. 480 beweerd naar aan leiding van een voorstel om in Elsas-Lothsringen een provisioneel grondboek op het zooveel doenlijk bij te werken Fransche kadaster te doen rusten »dat de rechtsbescherming, die een (zij het ook provisioneel ge noemd) grondboek verleenen kan, bedriegelijk is, alleen op papier bestaat, en ten slotte in het tegendeel, de bescherming van het onrecht, verkeert, als er niet voor gezorgd wordt, dat de inschrijvingen ook richtig kunnen plaats hebben en voortgezet worden, wat alleen dan mogelijk is, als zij op eene exactemeting berusten". Allengs dringt deze meening algemeen door, en thans wordt de vernieuwing van het Pruisisch kadaster, volgens eene voortreffelijke methode waarop wij uitvoerig terug komen geregeld voortgezet. We mogen het als een ver blijdend verschijnsel begroeten ook voor het streven onzer vereeniging dat tot het verkrijgen van zulke resultaten de deutsche Geometerverein zeer veel heeft bijgedragen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 58