2 slecht kadaster zich niet als groote hinderpalen in den weg stellen. Pogingen tot doortastende hervormingen van het eigendoms- en hypotheekrecht stuiten op een gebrekkig kadaster af, waarvan het verslag der staatscommissie van 1870 (voor de herziening der wetgeving op de eigendoms-overdracht van onroerende goederenhet hypotheek-stelsel en het notariaat) een treffend voor beeld geeft. Het wordt door niemand weersprokendat ons kadas ter grove gebreken aanklevengebrekendie zonder hervorming der grondslagengepaard met geheele tech nische vernieuwing, niet kunnen weggenomen worden. De hervorming en vernieuwing is echter eene veelom vattende taakdiezullen zij op degelijke wijze tot stand komen jaren van voorbereiding en tientallen jaren voor uitvoering vorderen. Verschillende en veelsoortige hulpwetenschappen moeten bouwstoffen voor de vernieuwing leveren, andere instel lingen hun steun er aan verleenen om wederkeerig voordeel van het verjongde kadaster te trekken. Daarom kan het kadaster aan personen van den meest uiteen loopenden werk- en gezichtskring belangstelling inboe zemen, en eerst als die belangstelling in sympathie voor het ideaal eener vernieuwde instelling overgaat en tot samenwerking noopt, kan de dageraad voor eene hoopvolle toekomst aanbreken. Zal het kadaster aan de veelzijdige eischen, aan de oeconomischejuridische en financiëele behoeften voldoen, dan moet het in zijne technische uitvoering rusten op wetenschappelijke beginselendan moeten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 6