85 De overgangsmaatregelente nemen bij de invoering van het rechtsgeldig kadasterlaten wij thans onbe sproken doch stellen ons een oogenblik voordat het reeds sinds onheuglijken tijd bestond en bijgehouden wasom de bezwaren te ontledendie er schijnbaar door de onzekerheid van het negatieve stelsel tegen rijzen. Het kadaster geeft dan met volkomen zekerheid de opvolgende indeelingen aan van het grondoppervlak in juridieke eenheden, eenheden met onbeweeglijke grenzenwaarover ware of vermeende rechten van be kende of onbekende eigenaars gelden of gegolden hebben. Slapendedoch niet veijaarde rechten zijn dan niet vernietigd door de rechtskracht der kaart. Integendeel, de archieven van het kadaster behelzen ook de vroegere indeeling op ieder bepaald tijdstipmet zekerheid kan aangewezen wordenin welke bestaande perceelen een vroeger perceel is verdwenen, zoodat ééne zaak althans niet twijfelachtig isnl. tegen de houders van welke perceelen eene vordering tot opeisching van eigendom moet ingesteld worden en voor welk deel van den grond, in hun bezit. De rechtsgeldige kaart neemt slechts de beweeglijk heid der grenzen van de eigendommen weg, zonder overigens in strijd te komen met het vigeerend rechts instituut op den grondeigendom. De grenzen volgens een legaal kadaster zijn de openbare (verg. B. W. art. 1992) grenzen van het bezitzij sluiten geene andere verjaring uit dan die de verkrijging door het rechts- object betreft. Daarmee wordt ook tegemoetgekomen aan het heer- schende rechtsgevoel, dat tegen verkrijging door anexatie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 89