86 scherp gekant iste scherpernaarmate men de onze delijke werking der wet in deze meer leert kennen. Want wie zijn eigen rechter isen het vorderen in rechten aan zijn buurman overlaat, heeft meestal ge wonnen spelniets is in den regel moeielijker te leveren, dan het bewijsdaden van eigendom te hebben uitge oefend op een strookje gronds dat deel uitmaakt van 'sbuurmans erf, daarvan niet door zichtbare grenzen onderscheiden. Het anexeeren van grond is in wettelijken zin geen misdrijf, geen diefstal; zelfe al geschiedt het ter kwader trouw, wordt de onrechtmatige bezitter bij rechterlijk vonnis hoogstens tot teruggave en de kosten veroordeeld. Het beveiligen van den goedgezinden eigenaar tegen den kwaadwilligen is overigens een nevendoel van het rechtsgeldig kadaster. Hoofddoel is: het verkrijgen van eene geheel ver trouwbare inventaris op de indeeling van den grond van een nommerwaardoor een perceel op afdoende wyze omschreven wordt en dus als radicaal middel ter identiflceering bij vestiging of overdracht van zakelijke rechten dienst kan doen; van eene juiste vorm en grootte van ieder perceelwaarop berekeningen van koop- en huurprijzen, projecten van groote werken bouwplannen verkavelingen enz. met vol vertrouwen kunnen gebaseerd worden. Hoofddoel is verder het scheppen van eene blijvend deugdelijke basis, zoowel voor het financiewezen van staats- en particuliere instellingen, als voor de boek houding van eigendommen en hypothekenvan eene zuivere indeeling van het grondoppervlak naar rechts-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 90