88 eerst in de tweede plaats. Ieder eigendom vormt in theorie eveneens eene juridieke eenheid met onveran derlijke grenzen, hoewel die onveranderlijkheid eerst door eene rechtsgeldige kaart tot waarheid wordt. In het negatieve stelsel is het nommer hoofdzaak; de boekhouding op het perceel is hoe gebrekkig ook verre boven die op naam te verkiezen. De bezwaren, die het gevolg zijn van onvoldoende identi- ficeering van de verkrijgers (door gelijkheid van namen, door onvoldoende inrichting van den burgerlijken stand enz.), en verder van geheimedoch wettige overgangen, waardoor de schakel ontbreekt, die in de boekhouding den vervreemder met den verkrijger moet verbinden, nog daargelatenkan bij de boekhouding op naam tengevolge van de tegenwoordige sterke versnippering en groote wijzigingen in de indeeling van den eigendom het beginsel der specialiteit niet worden doorgevoerd. Deze bezwaren zijn zoo overwegend dat niemand er aan denkt tot de oude boekhouding terug te keeren. Wat kan er dan van terughoudenom aan het kadastraal nommer in de gemeentendie hermeten moeten wordende beteekenis te gevendie het in waarheid maakt tot een hecht fondament voor de verdere ontwikkeling van ons eigendomsrecht, die buitendien de kosten, aan de periodieke vernieuwing verbonden, bespaart, en ons eens voor goed in het genot stelt eener deugdelijke kaart met al de daaraan verbonden voordeelen De bezwarendie in de techniek zetelen In Duitschland werd het bewijs geleverd dat deze niet onoverkomelijk zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 92