5 dit orgaan actueele waarde hebben, zullen overgenomen of bij uittreksel medegedeeld en zoo langzamerhand eene zooveel mogelijk volledige bibliotheek voor het kadaster gevormd worden. Deze taakeen tiental jaren geleden door O. Gleüns op verdienstelijke wijze be gonnen in het Archief voor het Kadaster dat jammer genoeg slechts een enkele jaargang be leefde zal weder opgevat worden. Doch de in de laatste jaren verschenen literatuur is zeer uitgebreid; voor juiste begrippen is het dikwijls noodigde toestanden te schilderenwaaronder bepa lingen en hervormingen op administratief, juridisch of technisch gebied ontstonden of zich ontwikkelden. Om eene instelling goed te kunnen beoordeelen, moet men haar veelal eerst beschouwen in haar eigen licht en wat bij eenzijdige vergelijking van voorschriften en bepalingen in andere landen met die, waarmee men hier vertrouwd is, vreemd of ongerijmd schijnt, blijkt dan dikwijls een harmonisch onderdeel uit te maken van een organisch ineensluitend geheel. Een onderzoek naar vreemde instellingen moet met oordeel des onder scheids worden ingesteld, alvorens deze voor overplanting op onzen bodem aan te prijzen. Daarom stellen wij ons voor, eerst in eene samen hangende reeks artikelen een overzicht te geven van wat er in den vreemde is gedacht en gedaan, voor zoover het de aandacht onzer lezers verdient. Moge verder dit tijdschrift niet slechts het orgaan worden voor alle uitingen over onderwerpen op kadas traal- en verwant gebied doch vakgenooten en anderen, die tot nog toe het zwijgen bewaarden bij gebreke aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1885 | | pagina 9