114 Het verschil van gevoelen is overigens geringer, dan het schijnt. Mr. A. stelt te veel de uitdrukking ge breken van het kadaster gelijk met fouten in die instel ling en de daarop gebouwde gevolgtrekkingen zijn lo gisch. Fouten moeten hersteld worden door dengene die ze begaat. Onze hypothecair-kadastrale boekhouding dient, om ten behoeve der rechtszekerheid openbaarheid te geven aan alle ter in- of overschrijving aangeboden akten, zonder dat de ambtenaren de juistheid van den inhoud hebben te beoordeelen. De kranke plek vormen de geheime verkrijgingen, waaronder voor de werking dei- openbaarheid ook die van de in akten niet of onjuist vermelde perceelen kunnen begrepen worden. De boek houding moet geacht worden, correct te zijn, als zij den eigendomstoestand volgens de titels openbaar maakt, doch een titel is onjuist, als deze de nommers aan geeft volgens den kadastralen legger en niet volgens het plan in overeenstemming met ieder betrokken per ceel op het terrein. Nu is het een feit, dat de afwijkingen tusschen den legger en den werkelijken eigendom, die in enkele stre ken reeds tot verwarring hebben geleid, bijna uitslui tend aan geheime overgangen of gebrekkige titels te wijten zijndat die toestand verergert of in het gun stigste geval bestendigd wordt, door in de akten steeds de aanduiding overeenkomstig vroegere akten of den legger te volgen, zonder de kaart met het terrein te vergelijken. Zoo ver, dat bij iedere overgang zulk eene vergelijking noodig zou zijn, is het nog slechts in zeer weinige streken gekomen, doch een maatregel, om het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 122