lis Die aansluiting zal evenwel het meest te wenschen overlaten wanneer de ruitlijnen niet tevens ongeveer evenwijdig loopen aan de randen der bladen maar daarop zijn gebracht evenwijdig aan den diagonaal van het blad en eene loodlijn daarop wat, waar men rekening heeft te houden met de richting der perceelscheidingen, dikwijls kan voorkomen in welk geval de verschillen als gevolg der constructie, verschoven worden naar de kanten van de bladen. Ik heb getracht eene inrichting te vervaardigen, met behulp waarvan het mogelijk kon worden het aanleggen der bladen zooveel mogelijk te vergemakkelijken en de aangegeven verschillen grootendeels vermeden kunnen worden en geloof daarin op eene praktische wijze geslaagd te zijn. Voor de lezers van dit tijdschrift is het wellicht niet ondienstig eene beschrijving te geven van die inrichting zooals die thans, ten behoeve van de hermeting der gemeente Wolvega, reeds in gebruik is genomen. Op een ongefoelied, rechthoekig spiegelglas van de afmetingen 130 bij 120 centimeter zijn, ongeveer even wijdig aan de zijden, met tusschenruimten van een decimeter, in zwarten inkt, lijnen getrokken elkander regthoekig snijdende, in dier voege dat er 13 lijnen in de breedte, 12 in de lengte voorkomen. Ten einde het trekken dier lijnen mogelijk te maken waren alvorens op genoemd glas bevestigd 3 strooken papier in de lengte en eveneens 3 in de breedte, zoodanig dat de buitenste strooken aan de kanten van het glas, de beide anderen in het midden daarvan gelegen waren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 126