1 19 Op die strooken was het mogelijk eenen rechthoek te construeeren, waarna op de zijden daarvan en eveneens op de binnenste strooken, waarop lijnen getrokken waren evenwijdig aan de rechthoekszijden, afstanden werden uitgezet met een decimeter tusschenruimte, door behulp van eenen stangpasser met verdeelde stang. De beginpunten voor de verdeeling werden zoo gekozen dat de lijnen daardoor later te trekken niet samenvielen met eene der strooken. Door de deelpunten voor iedere lijn 3 werden nu lijnen getrokken met eene gewone trekpen en met O. I. inkt, gewreven in salicylzuur in plaats van water, ten einde het uitvloeien te voorkomen. Door de snijding dier lijnen onderling werden vier kanten gevormd van een decimeter zijde. Nadat de juistheid dier vierkanten getoetst was, door te onderzoeken of de overeenkomstige punten diagonaals- gewijze in eene rechte lijn gelegen waren en voor zooveel noodig de lijnen nog waren gewijzigd, werden de strooken papier verwijderd en die lijnen gefixeerd door ze te bestrijken met zeer zuivere copalvernis. Het aldus verdeelde spiegelglas, vervat in een houten raam evenals een kopieerspiegel, met de vierkanten zooals die op de kadastrale plans moeten voorkomen, was nu geschikt gemaakt om daarvan de ruitlijnen te kopieeren. Dat kopieeren kan zonder zwarigheden geschieden; het verkiesselijkste is evenwel alleen de snijpunten der ruiten over te nemen om daarna, door zoovele gegeven punten, langs eene rechte liniaal, de begeerde ruitlijnen te trekken, waardoor kleine fouten, door het overtrekken ontstaan, worden weggenomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 127