5 De Directeur der Topographische Inrichting, heeft echter in het naar hem genoemde „procédé Eckstein" eene groote vereenvoudiging in den kleurendruk gevon den. Daarbij worden, mei behulp van etsing, alle ge- wenschte tinten eener elementaire kleur op een steen gebracht, zoodat slechts drie kleursteenen noodig zijn, voor het blauw, het geel en het rood, die over elkander afgedrukt, alle kleurschakeeringen te voorschijn roepen. Ook de uiterst nauwkeurige wijze, waarop volgens dit procédé de reproductie eener kaart plaats heeft, verdient bijzondere aandacht. Ten einde de tinten ter juister plaatse op de drie steenen te etsen, worden deze eerst voorzien van den zoogenaamden gids, dat is een beeld der kaart op het te bewerken oppervlak van den steen. Dat beeld wordt op de nauwkeurigste wijze door photographie verkregen. Bij eene der methoden van photographische overbrenging zullen wij even stilstaan. Een scherp lichtbeeld der minuutkaart wordt op mat glas gevormd in dezelfde grootte of in eene willekeurige schaal, door de kaartranden (of andere lijnen) juist te doen sluiten in een kader, op het matte glas getrokken, dat de grootte der kaart in de verlangde schaal aan geeft. Het matte glas wordt daarna vervangen door een glas met de lichtgevoelige laag, deze aan de van de kaart afgewende zijde, zoodat een rechtstaand beeld als negatief gevormd wordt door het glas heen1). Het negatief wordt op de gewone photographische wijze bevestigd, en in weinig minuten in kooldruk overge- Thans wordt daartoe een prisma gebezigd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 13