132 gedeeltelijk te leeren kennen en op te heffen, werd besloten op een tweede meer zuidelijk gelegen punt, tusschen de for ten Philippe en St. Marie, eene tweede waterpassing over de rivier te volbrengen, en beide rivierovergangen door water passingen langs de Schelde-oevers aan elkander te ver binden. Nadere besprekingen van dit geheele plan met den chef du Bureau cartographique militaire in België, den majoor Hen- nequin, leidden tot eene kleine wijziging. Men stelde er namelijk van Belgische zijde prijs op om ook mede te wer ken aan de aansluiting van het Hollandsche en Belgische peil, en wilde daartoe de waterpassing volbrengen van Ostende tot Heyst; hierop werd besloten dat wij met onze waterpas sing te Heyst zouden eindigen. Aan de Belgische Regeering werden nu de noodige vergun ningen gevraagd voor het stellen der merken en het verrichten der waarnemingen op Belgisch grondgebied en tevens werd onderzocht, op welke wijze en met welke instrumenten de waarnemingen over de rivier het best zouden geschieden. Nadat een en ander gereed was, werd met een tweetal ploegen, gevormd uit ingenieurs en studenten aan de Polytech nische School, in de maand Juli, op Hollandsch terrein, een aanvang gemaakt met de werkzaamheden, welke, nadat de Regeering van België daartoe hare toestemming had gegeven, in dat Rijk werden voortgezet. In het begin van September werden de beide rivierovergangen tusschen de forten Lillo en Liefkenshoek en Philippe en St. Marie, onder toezicht van ons medelid Van de Sande Bakhuyzen, naar wensch volbracht, en op het eind van September was het geheele terreinwerk voltooid. Wij mochten bij deze werkzaamheden ruimschoots de mede- v\ ei king van de Belgische autoriteiten ondervinden, in het bijzonder op de genoemde fortenterwijl kapitein De Necker, die in 1886 de waterpassing van Ostende naar Heyst zal volbrengen, zoowel bij den rivierovergang als later bij de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 140