160 Het algemeen belang wordt ook op den voorgrond gesteld door Prof. Mr. W. Modderman in diens hand boek voor het Romeinsch Recht deel 2 bl. 107 als hij zegt: »De verjaring zal zeer dikwijls ten nadeele van den waren eigenaar werken. De reden, waarom, niettegenstaande de mogelijkheid van dat gevolg, het Rom. Recht, evenzeer als de rechten van andere be schaafde volken, de verjaring onder de wijzen van eigen- domsverkrijging heeft opgenomen, is gegrond in over wegingen van algemeen belang." En hij voegt daaraan deze verklaring toe. «Zonder verjaring zou het bewijs van het eigendomsrecht hoogst moeilijk, zoo niet onmo gelijk worden (probatio diabolica)de eigenaar zou nooit zeker zijn van zijn recht, maar ten allen tijde zijn blootgesteld aan de eene of andere betwisting op grond van iets, dat in lang vervlogen jaren is voorgevallen, waardoor een wijde deur voor processen zou worden opengesteld en de voor handel en nijverheid en het verkeer in het algemeen zoo onmisbare zekerheid van het eigendomsrecht op losse schroeven gezet. »A1 die gevaren worden door de verjaring afgewend. Het algemeen belang eischt, dat er eenmaal een einde kome aan elke onzekerheiddit doel kan niet volko men worden bereikt, zonder dat in enkele gevallen een offer worde gebracht op het altaar van maatschappe lijke rust en zekerheid dit mogélyh nadeel weegt min der zwaar, dan dat hetwelk onvermy delyk uit de afschaf fing der verjaring zou voortspruiten, en de eigenaar heeft rechtsmiddelen en tijd genoeg om de gevaren, waarmeê de verjaring hem dreigt, af te wenden, terwijl de vereischten voor de verjaring zoodanig zijn gesteld,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 168