161 dat het met bewustheid gepleegde onrecht niet wordt beschermd." Zoo redeneeren ook de Fransche schrijvers, van wie ik nu en dan reeds een en ander mededeelde. Flet uitvoerigste van deze bepleit Troplong de noodza kelijkheid der verjaring. Ook deze schrijver wijst en dit met betrekking tot de verjaring bij een bezit te kwa der trouw op het algemeen belang in deze woor den jPour donner la cause de la prescription au profit du possesseur de mauvaise foi, il faut consulter le droit conventionnelqui, par des raisons d'utilité publique, crée souvent des droits et des devoirs qui n ont pas leur fondement dans le droit naturel. G'est la et pas ailleurs, que reside le principe qui, après une épreuve de trente ans, donne accès parmi les droits légitimes au fait primitivement vicieux de celui qui n'a pas été inquiété pendant ce delai. Si Ton porte son attention sur les nécessités de l'ordre public, on se convaincra qu'il y a un terme au dela duquel il serait dangereux de demander compte aux citoyens de l'origine de leur fortune et de leur condition. En dus voor de extinctieve verjaring. Het is van het grootste belang hierop te wijzen, omdat dus bij verbanning der verjaring, ook deze getroffen zou moeten worden. 2) In dit gedeelte zij het mij vergund nog eenige aanhalin gen te doen. Voor mijn doel is het een noodzakelijk ver- eischte alle gronden voor de verjaring duidelijk uiteen te zet ten, en hoe zou ik dit beter kunnen dan door aanhaling der woorden van meer bevoegden dan ik? Kortheidshalve zal ik evenwel voortaan alleen Troplong aanhalen en naar de andere schrijvers verwijzen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 169