8 gesteld ten opzichte van den eersten druk. Het onderste raam dient voor de groote bewegingen, met het bovenste worden de fijne en laatste bewegingen geregeld. Onjuistheden kunnen dan nog alleen door de werking van het papier veroorzaakt worden. Daarom worden de kaarten droog afgedrukt en het lokaal zooveel mogelijk op eene bepaalde temperatuur gehouden. Bij aanmerkelijk verschil van vochtigheidstoestand verandert een blad papier allicht 4 millimeter per meter. Bladendie kleiner zijn geworden 11a reeds gedeeltelijk afgedrukt te zijn, worden vóór het verder afdrukken eenigen tijd tusschen vochtig vloeipapier gelegd en de te groote bladen door vuur gedroogd. Het spreekt van zelf, dat wij ons moeten beperken tot eene beknopte schets, zonder stil te staan bij aide practische bezwaren, die overwonnen moeten worden, of bij al de verschillende methoden, die in toepassing komen. Ook met de beste hulpmiddelen verkrijgt men nog slechts middelmatige resultatenals de kennis niet gepaard gaat met bedrevenheid en kunstvaardigheid. En de verschillende werken der Inrichting getuigen als om strijd van het groote succes, waarmede de steen drukkunst aldaar wordt beoefend. Wij noemen hier slechts de aan tinten zoo rijke Residentiekaarten van Java, de Waterstaatskaart, en de Chromo-topographische en Militaire kaart des Rijks op de schaal van 1:25000. Deze alle zijn vervaardigd volgens het „procédé Eckstein" en waren te zien op de tentoonstelling te Amsterdam. Vele bezoekers zullen zich nog het grootsch effect herin neren dat de aan elkander gebrachte bladen der Residentiekaartenwelke gereed zijnopleverden. Geen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 16