170 2/3 en 1/3 manier als die van Baur in de praktijk kunnen toegepast worden, tenzij men een geheel rijk in eens ter hand neemt. En dan blijft de aansluiting met naburige Staten nog onvoorzien Een der groote voordeelen van eene behoorlijke algemeene driehoeks meting, in verschillende seriën verdeeld, als grondslag der opmetingen is evenwel juist, dat men van te voren een geraamte heeft waarin men naar de behoefte kan inwerken met de zekerheid, dat de later in te vullen vakken zuiver in het vroeger behandelde zullen passen. Wanneer evenwel heden eene gemeente is aangesloten volgens de methode der conforme overbrenging, dan zal men, als over eenige jaren eene naburige gemeente wordt hermeten, immers niet meer aan de eerste kunnen veranderen en de manier van *73 en V3 dus zoomin heil geven als de methode-Baur of alles wat daar tusschen in ligt. Uit den eisch, die deze overwegingen aan eene goede aansluitings-formule stellen, meent spreker, dat onmiddel lijk de zijne als eenig mogelijke oplossing volgt, zelfs met inbegrip van de methode der kleinste vierkanten, die om dezelfde redenen in dit misschien meer admi nistratief dan wetenschappelijk vraagstuk niet op hare plaats is. Het had spreker dan ook bevreemd, dat Prof. S c h o 1 s nadat hem de bezwaren in de praktijk gebleken waren, in bijlage Q. van het blijvend gedeelte van het jaarboekje van het K. I. v. I. (welk uitmuntend compendium spreker overigens in het bezit van ieder landmeter wenschte) 1), De prijs dezer bijlage is f 0,60 en niet 0,50 zooals we in de vorige afl. opgaven. Red

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 178