171 niettemin de methode der conforme overbrenging geeft en zelfs geen anderedus alleen het niet voorkomend geval stelt. Omtrent het voorbeeld en de tabellen I, II en III van Prof. Schols, merkte spreker nog op: 1<>. dat ZH.Gel. ten onrechte bij de toepassing van de methode der parallelle verschuiving ook voor buitenpunten de formule volgt, hetgeen in strijd is met het beginsel en met de wijze waarop spreker steeds heeft gehandeld, en dus de vergelijking veel van hare waarde verliest; 2°. dat die vergelijking in elk geval voorbarig is, daar de uit komsten der conforme overbrenging niet zooals die der parallelle verschuiving, einduitkomsten zijn, maar er eerst nog een stadium zou moeten doorgemaakt worden, (n.l. het verdeeien voor ~t3 en V3 of op welke andere meer wetenschappelijke wijze ook, wanneer het net over de aangrenzende hoofddriehoeken wordt voortgezet), waarna de uitkomsten zeer zeker geheel anders zouden zijn. 3<>. dat de heer S. niet schijnt op te merken, dat ook niettegenstaande deze twee punten, de parallelle, verschuiving belangrijk kleinere verschillen geeft op de lengten der zijden, (zie tabel II). Omtrent de benaming door prof. Schols aan beide manieren gegeven, merkt spreker op, dat hij tegen -parallelle verschuiving" niets anders heeft, dan dat deze uitdrukking slechts een deel van de operatie aanduidt, maar de voorkeur zoude geven aan «evenredige snijding", als geheel volledig en teekenende de voorname eigenschap der manier die onmiddellijk uit de grondstelling van de leer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 179