9 wonder, dat herhaalde bekroningen de volgens dit procédé verkregen producten ten deel vielen, zooals op de tentoonstellingen van Parijs, Philadelphia, Venetië, Arnhem en Amsterdam. Voor de Chromo-topographische haart op de schaal van 1:25000 hebben andere minuutbladen gediend dan die van de topographische en militaire kaart des Rijks op de schaal van 1:50000, gewoonlijk ^Stafkaart" ge noemd. Zij dagteekent dan ook van jongeren datum dan laatstgenoemde en was. oorspronkelijk bestemd, om alleen het terrein der verschillende verdedigingsliniën op grootere schaal voor te stellen; van daar, dat zij nog genoemd wordt «Strookkaart" ofschoon die naam thans niet meer toepasselijk is, daar allengs ook Noord en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en het grootste gedeelte van Overijssel reeds in kaart zijn gebracht. Zij wordt in 4 kleuren (zwart, rood, groen, blauw) gedrukt, doch is niet in den handel verkrijgbaar. De blauwe kleursteenen worden van den gravure steen verkregen met behulp van de heliogravure. De steen wordt nl. met een laagje in terpentijn opgeloste asphalt bedekt en in het donker gedroogd, waarna een afdruk van den gravuresteen op het asphalt overgedrukt en onmiddellijk met poeder van goudbrons bestrooid wordt. De inkt houdt het poeder vast, dat van de niet gevette deelen gemakkelijk wordt verwijderd. Stelt men daarna den steen aan het licht blootdan verhar den de onbedekte gedeelten der asphalt, en worden onoplosbaar in terpentijn. Het asphalt onder het goudbrons is van het licht af gesloten en kan met terpentijn verwijderd worden. De

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 17