173 hoe schoon de gelegenheid zich ook voordoe, dit nala ten, omdat de methode het niet medebrengt Blijkens tabel II van Prof. Schols, geeft zijn manier grootere verschillen op de zijden dan die van den Heer G1 e u n s. Bij de eerste opmeting van het kadaster hier te lande, hadden de oude landmeters, om geen gevaar te loopen op hun geld te moeten wachten een kostelijken truc bedacht om voor zich zeiven zeker te zijn van de deugd van hun werk, zonder aan den Verificateur gegevens te verstrekken, waaraan zij precies gebonden waren. Zij begonnen met een aantal driehoekspunlen zoo te plaatsen, dat deze zuiver twee allignementen kruislings door de gemeente vormden en hielden zich daaraan zooveel mogelijk vast bij het in gebreke eener methode op den tast vereffenen van het net. Door dezen maatregel, uit eigenbelang (of wellicht uit piëteit ontstaan, is grooter waarborg van deugd zaamheid verkregen dan van de verificatie te wachten v/as. Bij de voor weinige jaren verrichte hermeting der gemeente Boxmeer (een der twee eerste proeven naar het systeem Venema Van Aken) stelde de ver dienstelijke ouderwetsche landmeter, die hiermede werd belast, een aantal zijner punten van den 4aen rang met veel zorg in eene secondaire zijde op. De methode der evenredige snijding houdt hiermede rekening, evenzeer als de methode der kleinste vierkanten, maar de conforme overbrenging (in den kleinsten Theilen) zoude deze punten even onbarmhartig uit hun verband buigen alsof enkel en alleen de hoeken gemeten waren. Deze voordracht gaf aanleiding tot ampele discussiën

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 181