177 Bij de invoering van ons kadaster heeft men, waar schijnlijk naar aanleiding van bovenbedoelde verordenin gen, de rechten van visscherij en overvaart belastbaar beschouwd en geheel kadastraal opgenomen. l) Men vindt ze dan ook op het minuutplan aange wezen door een zwart of wel rood nommer, waarbij dikwijls een letter of het woordje bis" is gevoegd. In de aanwijzende tafel en den oorspronkelijken legger komen ze voor met vermelding van den eigenaar, de soort, de klasse, het belastbaar inkomen en dikwijls zelfs van de grootteuitgedrukt in vlaktemaat. Toen bij kon. besluit van 4 November 1845 n°. 61 „de visscherijen, pont en schuitveren en alle andere incorporele regten" van de grondbelasting vrijgesteld werden, hadden zij feitelijk hun „raison d'être" voor het kadaster verloren. Tegen hunne vernietiging echter had men zeker be zwaar met het oog op de hypothecaire boekhouding, daar in geval die genommerde rechten verbonden waren, de inschrijving niet gemakkelijk meer te vinden zoude zijn. Terloops zij hier opgemerkt, dat een der bedoelde rechten, niet behoorende tot de vijf uitdrukkelijk in art. 1210 B. W. genoemd, bij rechterlijke uitspraak niet voor hypotheek vatbaar is verklaard 2). Zie „De Wetgeving op de Grondbelasting" doorD. van Konijnenburg 1880, blz. 23, waar de belastbaarstelling aan „eene verwarring van het begrip van ongebouwde eigen dommen met dat van onroerende goederen" wordt toegeschreven. 2) Vonnis van de Arr. Rechtbank te Tiel, van 1 Mei 1885, betreffende het recht van veer.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 185