10 steen komt dan op de teekening bloot. Om den steen voor eene bepaalde kleur te etsen, worden weder alle lijnen, die eene andere kleur moeten ontvangen, met asphalt afgedekt. Bij den groenen kleursteen, waarvan gelijktijdig de bosschen en de weiden worden afgedrukt, wordt op het asphalt een overdruk van een grisé ge bracht, en nadat het aan het licht is blootgesteld geweest, daarop een afdruk van den gravuresteen afgedrukt, die ons als gids dient voor de af te dekken gedeelten, welke de groene kleur niet moeten kunnen ontvangen. De heliogravure vindt vooral toepassing, indien men eene kaart onmiddellijk op steen wil overbrengen. De kaart wordt daartoe op den met asphalt bedekten steen gespannen, het licht werkt dan door het papier heen en het asphalt verhardt niet onder de lijnen der kaart, die het licht niet laten toetreden. Op overeenkomstige wijze worden in den laatsten tijd dikwijls de steenen gegriseerd door middel van een afdruk van een gegri- seerden steen. Door deze en andere overeenkomstige bewerkingen is het mogelijk geworden, om door aanwending der photo- graphie in enkele minuten een juist beeld van de te maken kaart, hetzij op dezelfde, of op kleinere of grootere schaal dan de teekening, op steen te brengen, waarvoor vroeger een drietal weken of meer gevorderd werd, terwijl de schoonste halve tinten, door de zon verkregen, in alle gewenschte schakeeringen in de gewone pers en met den gewonen rol, van den steen worden afgedrukt. Ook voor de beschrijving der kaart kan de graveur ontbeerd worden. Om de namen, cijfers enz. in allerlei vorm en grootte in volkomen regelmaat op steen te brengen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 18