11 worden zij eerst met drukletters gestempeld op overdruk- papier of op een gestijfselden afdruk. Deze bewerking noemt men typo-autographie, of wel, typo-heliogravure als de beschrijving door het licht op steen wordt gebracht. De beschreven etsmethode wordt, in eenigszins ge- wijzigden vorm, ook toegepast voor de WaterstaatsJcaart op 1:50 000. Ieder blad bevat een vierde van het overeenkomstige blad der Staf kaart, de ondergrond wordt door overdruk verkregen. Het papier van ieder blad is even groot als van een blad der Stafkaart, de overschieten de randen worden gebezigd voor verklaring der teekens en allerlei aanteekeningen. De boezems worden door sprekende kleuren onderscheiden, en het verband in af watering of bemaling tusschen de boezems en de polders is door kleuren en gekleurde strepen over de polders aangewezen. Aangezien het geel en het rood zich daartoe minder goed leenen, wordt een afzonderlijke kleursteen gebezigd voor iederen boezem met daarop uitwaterende (lichter getinte) polders. Ook de Chronio-topograpliische haart van liet Koninkrijk der Nederlanden op de schaal van 1 200 000 trekt zeer de aandacht. Zij is, in 3 bladen opgeplakt en voor veldgebruik ingericht, voor het Leger verkrijgbaar gesteld. Op die kaart, waartoe de bekende Atlas in 19 bladen verkrijgbaar bij de firma Smulders&Go. te 's Hage tot grondslag heeft gediend en welke op zeer dun papier is gedrukt, zijn de wateren in het blauw, de kunstwegen in het rood alsmede de provinciale wegen met een rood grise aangeduid. Ware deze «wegenkaart in zakformaat" in den handel, voorzeker zou menigeen zich een exem plaar er van aanschaffen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 19