194 zekerheid van den eigendom wilt, aarzel dan niet een positief hypotheek-stelsel in te voeren, maar daar dit stelsel slechts zijn grond vindt in de wet, kunnen van de thans bestaande daarin ook alleen uitgesloten worden die wijzen van eigendomsverkrijging, die alleen in de wet hun grond vinden, maar vergeet niet wat Tr op- long (t a. p. bl. 13) ten aanzien van de verjaring zegt: „Le droit civil n'a fait que travailler sur des notions préexistantes; le droit naturel avait parlé avant qu'il songeat a codifier,"— en verban dus niet in strijd met het natuurrecht de verjaring uit uw burgerlijk recht. Niet alzoo de schrijver der verhandeling. Deze heeft een middel aangeprezen, waardoor hij hoopt steeds de oorspronkelijke eigendomsgrenzen te zullen kunnen terug vinden. Het middel is van technischen aard en tot een beoordeeling daarvan verklaar ik mij niet bevoegd. Maar op het gezag van den bekwamen schrijver wil ik gaarne de juistheid er van aannemen, (zie de beoor deelingen in het Weekbl. voor Not. en Reg. No. 619), en ik zou mij in de invoering van zijn technische voorstel len dus zeer verheugen, omdat het voor den eerlijken eigenaar, den eigenaar die op zijn zaken past van het grootste belang is de grenzen van zijn eigendom met juist heid te kunnen terugvinden. Doch deze mogelijkheid om de grenzen steeds met j uistheid te hunnen terug vinden,heeft den schrijver technicus nu zoodanig bekoord, dat hij, als schrijver jurist, ook de noodzakelijkheid om ze eenmaal, des noodig op te sporen eischt, ja, dat hij daarin zelfs in En dat uit dezulke meer rechtsonzekerheid kan voortvloeien dan uit een eigendomsverkrijging, gegrond op een openbaar bezit, hoop ik hierna nog uiteen te zetten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 202