195 elk geval verbetering van ons stelsel van eigendoms overgang gelegen acht. Immers volgens hem heeft nu het toelaten van geheime overgangen zijn raison d'etre verloren, en een gevolg daarvan is, dat hij wenscht be palingen, die verkrijgingen van gedeelten van perceelen tusschen naburige eigenaars in zekeren zin aan positieve openbaarheid zouden onderwerpen, zoodat de acquisi- tieve verjaring zoude moeten worden verbannen. En de verkrijging van rechtszekerheid door de invoering van een positief stelsel is geen voorwaarde voor de verwezenlijking van de denkbeelden van den schrijver; in zijn 2e stelling lezen we toch De positieve specialiteit kan samengaan met het negatief stelsel van openbaarheid. De schrijver wil dus absolute kracht geven aan de gegevens van het kadaster, in dien zin, en dit is de beteekenis van de uitdrukking rechtsgeldig hadaster dat zooals de grenzen bij het kadaster bekend zijn, ze ook in waarheid de grenzen zijn en blijven. Het be houd van de acquisitieve verjaring op grond van een afzonderlijken, zij het ook gebrekkigen titel of rechts grond, afgescheiden van rechten over aangrenzende gronden, moge in hem geen verdediger vinden, hij strijdt toch niet voor de afschaffing dier verjaring slechts wil hij, steunende op een techniek, die de oor spronkelijke grenzen der perceelen steeds zal doen terug vinden, van de verschillende eigendommen juridiéfce éénheden vormen, die alleen wijziging zullen kunnen ondergaan door een openbaren titel van overgang. Konsekwent is dit zeker nietals door de verjaring geheele perceelen in eigendom kunnen verkregen worden, welke zou dan de rechtsgrond zijn om de eigendoms-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 203