196 verkrijging op die wijze van gedeelten van perceelen uit te sluiten Of zou die rechtsgrond soms gelegen zijn in deze woorden, die op bl. 21 te vinden zijn: «De geheime wijzen van eigendoms-verkrijging zijn toe- «gelaten, omdat het moeilijk is, ze aan openbaarheid «te onderwerpen; bij een positieve specialiteit vervalt «dit bezwaar voor overgangen tengevolge van verplaatsing «der grenzen. De verjaring hiertoe vereischt, verliest »onzes inziens haar eerste voorwaarde: openbaar bezit als eigenaar. Waar de wet geen andere grenzen «erkent, dan die door de officiëele bescheiden openbaar «zijn, mag betwijfeld worden of het bezit na verplaatsing «der scheiding als een openbaar bezit als eigenaar moet «aangemerkt worden en niet veeleer als een gedoogen «door den naburigen eigenaar moet beschouwd worden." Maar het ligt voor de hand, en het geheele betoog van den schrijver heeft de bedoeling dit te doen uit komen, dat de openbaarheid van den overgang toch nog gemakkelijker is te verkrijgen ten aanzien van ge heele dan van gedeelten van perceelen als het idéé van den schrijver verwezenlijkt wordt, en tevens wordt het positieve stelsel ingevoerd, dan is er in alle mogelijke opzichten openbaarheid (althans rechtens, niet feitelijk, zooals ik hierna nog aantoonen zal). Waarom dus het eene wel ingevoerd, het andere niet Bovendien, als het positief stelsel werd ingevoerd, dan zou de Wet geen anderen eigendoms-overgang erkennen, dan dien welke in het Grondboek is ingeschreven. Volgens de De bladzijden die ik hier en in het vervolg vermeld, zijn die van den overdruk, die als afzonderlijke brochure, ook mij door den schrijver vereerd is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 204