198 van de verjaring als middel van eigendoms-verkrijging een onderscheiding te maken tusschen geheele perceelen of gedeelten daarvanveeleer het tegendeelimmers ook hier zou het dan worden de kleine dieven worden gehangen en de groote laat men loopen Ook op juridisch gebied zou zoodanige onderscheiding tot eenige moeilijkheid aanleiding gevenmen zou moeten beginnen met het Burgerlijk Wetboek te wijzigen: èn bij de vermelding van de gevolgen van het bezit, art. 604 n°. 2, B. W., èn bij de omschrijving van de verplichting van den verkooper tot vrijwaring ingeval van uitwinning, art. 1528 en volg. B. W. èn bij de erkenning van de verjaring als middel van eigendoms- verkrijging, art. 2000 B. W., en tevens als middel om zich tegen de zakelijke rechtsvordering, de rei vindicatio, te verzetten, art. 2004 B. W. zou een uitzondering ten aanzien van perceels-gedeelten moeten gemaakt worden. Maar als men dan om tot het beoogde doel te geraken toch wetswijziging noodig heeft, waarom dan niet in eens het positieve hypotheekstelsel ingevoerd, waarin de uitspraak van den grondboekrechter openbaarheid geeft ten aanzien van de geldigheid van den titel van overgang en het rechtsgeldig kadaster van den heer Boer ten aanzien van de grenzen. Mag het waar zijn, en niemand zal het wel ont kennen wat de heer Boer in de 2e zijner stellingen, waarin hij een resumé zijner verhandeling geeft, beweert, nl. dat de positieve specialiteit kan samengaan met het negatief stelsel van openbaarheid, blijkens het vooraf gaande zou ik het onstaatkundig, onjuridisch, niet aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 206