199 te raden achten de verjaring te verbannen als middel van eigendoms-verkrijging van gedeelten van perceelen en haar als zoodanig toe te laten ten aanzien van geheele perceelen. Slechts als aanvulling van het positief hypotheekstelsel ten einde tot een absolute doorvoering van het beginsel van openbaarheid te geraken, kan een rechtsgeldig kadaster, in den zin als door den heer Boer bedoeld, in mijn oog in aanmerking komen. Doch juist die aan vulling, die het positief hypotheekstelsel, zooals de heer Boer onwederlegbaar heeft aangetoond, ten aanzien van de verbanning der verjaring, niet lean ontberen, heeft bij mij, zooals ik reeds opmerkte, de overtuiging geves tigd dat we, ook bij de tegenwoordige toestanden, de verjaring als middel van eigendomsverkrijging niet missen kunnen. Ik zou echter aan de verdiensten der verhan deling van den heer Boer te kort doen, indien ik nog niet de argumenten besprak waarmede hij de invoering van een rechtsgeldig kadaster in het algemeen aanbeveelt. In stelling 3 lezen wehet beginsel der positieve spe cialiteit is in het rechtsgevoel van ons volk doorgedron gen. Was dat waar dan waren mij de wapenen uit de hand geslagen, want in de wet behoort men toch het rechtsgevoel der natie weer te vinden. Maar ik betwijfel het ten zeerste of het rechtsgevoel van ons volk wel medebrengt, dat aan een bezit sinds onheu gelijke jaren geen rechtsgevolg ten aanzien van eigen domsverkrijging meer zou mogen worden toegekend. Veeleer zou ik het tegendeel gelooven het is moeielijk aan te nemen dat men, in een tijd waarin de strijd om het bestaan hoe langer zoo heviger wordt, het recht van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 207