200 hem, die langen tijd zich stil heeft gehouden, zou in bescherming nemen boven dat van hem die handelend, werkzaam, op zijn zaken passend is opgetreden. Wel zal dus noodig zijn dat van deze stelling het bewijs geleverd worde; doch in de brochure vind ik op bl. 37 alleen dat het volk rijp is voor de invoering der positieve specialiteit en dat wel, omdat het een feit is, dat het grootste getal grenskwestiën door het kadastrale plan beslecht worden. Doch de schrijver had zelf, iets vroeger, de reden daarvan in deze woorden aangegeven ..Rech terlijke beslissingen kosten veel geld, somtijds meer dan de betwiste grond waard is. Is het dan wonder dat de eigenaars liever een dading aangaan en de zaak beslech ten door de kadastrale grens als eigendomsgrens aan te nemen Is het wonder dat velen met een onbeperkt vertrouwen op eene kaart, naar welke de titels hen verwijzen, de door een landmeter uitgebakende grens als de onbetwistbaar juiste beschouwen"? Neen, ik erken het, dit alles is geen wonder. Maar dit alles bewijst slechts dat men liever geen kostbaar proces aangaat voor een kleinigheid, het bewijst tevens, dat men, als de grenzen anders niet zijn aan te wijzen, wel zijn toe vlucht moet nemen tot het eenig mogelijke, het kadas trale plan. Maar bewijst het ook dat het volk aan een bezit sedert jaren, misschien door opvolgende eigenaars, in het geheel geen rechtskracht ten aanzien van de eigen- domsverkrijging, wil toegekend zien Ik ben zoo vrij het te blijven betwijfelen. We moeten bovendien niet vergeten, dat, als we hier spreken over het volk dat bij beslissing over grenskwesties

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 208