12 Onder de nieuwere werken der Inrichting behoort ook de herziene (vernieuwde) Rivierkaart. De minuten worden op 1:5000 gecarteerd, op 1:10 000 op steen gebracht en in zwart afgedrukt. De afdrukken treffen door de zuiverheid en netheid van lijnen en beschrijving, de duidelijkheid der voorstelling, waarbij, zonder overlading, de hoofdzaken uitkomen en de bijzaken duidelijk leesbaar zijn. Zij zijn verkrijgbaar gesteld bij gebr. van G 1 e e f te 's Hage a f 1 het blad. De minuten berusten op eene nauwkeurige (zelfstandige) meting, zooals wij reeds vroeger ondervonden bij een onderzoek naar de veranderingen in de uiterwaarden, ten behoeve van het voorbereidend werk der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Het aantal goede afdrukken, dat van een steen kan genomen worden is beperkt, en beloopt in den regel niet meer dan een duizendtal. Door een overdruk op een anderen steen te brengen, die en relief bewerkt wordt, zooals wij reeds bespraken, kan men den oorspronkelijken steen sparen. Op deze wijze wordt de goedkoope uitgave der Sta/haart vervaardigd, zonder dat de kostbare gra- vuresteenen daaronder lijden. Uit cle aangegeven methode volgt, dat de afdrukken van den overdruksteen geheel identiek zijn met die van den gravuresteen. Wij zagen dergelijke afdrukken vervaardigen, welke zoo zuiver bleken te zijn, dat het ons niet mogelijk was, eenig onderscheid tusschen de bladen van de geivone en de goedlcoope uit gave te ontdekken. Het daaromtrent bij sommigen heerschend wanbegrip mist dus eiken redelijken grond. Eene andere uiterst eenvoudige en zeer economische reproductie geldt de Stafkaart in kleurendruk. Juist

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 20