202 de eenige wijze om de bewegelijkheid der grenzen in praktijk absoluut te kunnen keeren, is enz. De praktijk is hier immers niets anders dan de feitelijke toestand. Welnu al kunnen de grenzen ook met neg zooveel juistheid teruggevonden wordenusurpatie, grensveran- dering door welke oorzaak dan ook blijft altijd tot de mogelijkheden behooren, ja zelfs tot hetgeen men schier dagelijks ziet gebeuren. En als nu de werkelijke eige naar maar in zoodanige usurpatie, in de grensverande- ring, die hem benadeelt, berust, dan zal ook bij een rechtsgeldig kadaster met de absolute kracht dien de heer Boer daaraan wenscht toegekend te zien, ja, de eigendom wel niet overgaan, maar de bezitsgrens toch niet in overeenstemming zijn met de eigendomsgrens. De bezitsgrens zal dan in voortdurende beweging blijven en de eigendomsgrens zal die beweging niet kunnen volgen. En, bij de verwezenlijking van het ideaal des heeren Boer, zal dit nog meer het geval zijn dan anders. De bevestiging van deze bewering vind ik in deze woorden op bl. 47 der brochure: »Geeft het kadaster volledig bewijs, dan zal het na verloop van geruimen tijd, als alle zichtbare scheidingen op het terrein ver dwenen, of in meerdere of mindere mate verschoven zijn, de eenige vraagbaak worden voor alle grensconstateeringen. *De eigenaars die hunne rechten door het kadaster verzekerd wetenhouden de zichtbare afscheidingen slechts in stand, voor zoover dit voor afsluiting, bebou wing, beweiding enz. nuttig kan zijn. Wanneer bizondere doeleinden de plaatsing van afscheidingen op eenigen afstand der eigendomsgrens aanbevelen, dan bestaat hiertegen geen bezwaar hoegenaamd, aangezien het ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 210