206 ander overgedragen, totdat na 18 jaar de zoon uit Indië voor den dag komt en vernietiging van den verkoop vraagtintusschen is de weduwe overleden en is er op hare erfgenamen niets te verhalen. Ziedaar nu hem, die zich eigenaar waantgedupeerd door een gebrek in den titeldat hij niet heeft kunnen kennenmaar is dit te vergelijken met het ontnemen van een vermeend recht op grond van een openbaar bezitdat aan een ieder bekend heeft kunnen zijn Niemand zal daarin eenige overeenstemming vin den de eigendomsverkrijging door verjaring maakt dan ook niet de minste inbreuk op de rechtszekerheid, omdat zij steunt op openbaarheid dat is openbaarheid van bezit. Als we dat middel van eigendomsverkrijging in onze wetgeving behouden en we krijgen daarnevens een Grondboek waarin geene titels van eigendomsover gang worden ingeschreven, dan de zoodanige, die door den Grondboek-rechter zijn geoordeeld van den rechten eigenaar afkomstig te zijn, dan zullen we in alle mogelijke opzichten openbaarheid verkrijgen en we zouden eene wetgeving hebben waarin de rechtszekerheid van den eigendom, naar mijne meening, niet veel te wenschen zou overlaten. Zal dan het rechtsgeldig kadaster van den heer Boer blijken een utopie te zijneen schoone droom die voor de werkelijkheid moet wijken? Jean Jacques Rous seau heeft eens in zijn Jugement sur la paix perpétuelle ten aanzien van het plan om een eeuwigen vrede in te voeren, gezegd: „admirons un si beau plan, mais con- colons nous de ne pas le voir exécuter!" Van harte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 214