210 niettemin plicht uit de voorhanden bescheiden zoo veel mogelijk een juist resultaat te benaderen. Dit veron derstelt echter bij die ambtenaren genoegzame voorberei ding om van de hun ten dienste staande gegevens be hoorlijk gebruik te kunnen maken. Heeft dit niet plaats, dan zal de uitkomst van het onderzoek steeds voor een der partijen nadeelig werken, en het geval zal zich voordoen dat de ambtenaar wiens voornaamste recht van bestaan ligt in de diensten die hij het grondcrediet moet bewijzen, in een belemmering daarvoor ontaardt. Dit zeer ongewenschte geval is mogelijk door het on voldoende der eischen welke men voor de benoembaar heid tot hypotheekbewaarder stelt. Tot nu toe werden met een enkele uitzondering de bewaarders gekozen uit de registratie-ambtenaren. Hiertegen valt niets aan te voeren, mits de sollicitanten vooraf blijk geven vol maakt geoefend te zijn in de techniek van het kadaster; dit nu heeft nooit plaats. Het dringend noodzakelijke dezer voorwaarde zal in het volgende getracht worden in het licht te stellen. Het is bekend dat de hypothecaire boekhouding in ons land berust op de kadastrale indeeling der eigendommen. Ten einde te kunnen opsporen wat in den loop der jaren in de openbare registers betrekkelijk een of ander onroerend goed werd aangeteekend, moeten vooraf de verschillende nommers bekend zijn waaronder het goed opvolgend kadastraal bekend was. Om dit onderzoek mogelijk te maken is een lijst van perceelen aangelegd en voortdurend bijgewerkt, waarin achter ieder nommer eene verwijzing te vinden is naar de registers welke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 218