13 troffen wij het oogenblik, dat het proefblad Arnhem ter perse was. Van den oorspronkelijken gravuresteen wordt in kwartbladen (op 4 steenen) een overdruk gemaakt, deze in een kleurendrukraam, in zwarte verf geheel afgedrukt en daarna onmiddellijk in de pers zelve uitgeslepen, zonder bet kleurendrukraam te verwijderen. Vervolgens wordt een der afdrukken, die alle voorzien zijn van de noodige kleurendrukgaatjes, met schuifpoeder aangewreven tot het onschadelijk maken van het vet der zwarte verf en de tint daarop met lithographische inkt ingevuld. Deze ingevette afdruk op papier wordt ter juister plaatse op den steen overgebracht en onmiddellijk in de kleur afgedrukt. De steen wordt daarna andermaal in de pers uitge slepen, om op gelijke wijze eene nieuwe kleur en ten slotte eene nieuwe kaart te ontvangenzoodat één en dezelfde steen voor alle kleuren en een groot aantal kaarten kan dienen en waardoor dus het proeftrekken en inpassen van steenen geheel vervalt. Zooals wij vernamen, werd Arnhem als proef gekozen, omdat de gravure het meeste versleten is, wat voor den kleurendruk eer bevorderlijk dan nadeelig moest zijn, daar de tinten voor het bosch en het gras dan lichter zijn en de kleur niet kunnen benadeelen, en omdat het terrein hoven Arnhem het meest gecompliceerde is van het geheele land, dat nu, door het aanbrengen dei- groene boschtint, eene verrassende duidelijkheid verkreeg. De proef werd evenwel slechts tot een gering aantal exemplaren afgedrukt. Na het blad Arnhem is thans ook verschenen het blad Eindhoventerwijl Venlo spoedig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 21