215 «zich levendig gevoelen, zoowel ter voorkoming van «administratieve moeilijkheden als opdat het publiek zich «voldoende kunne verzekeren van de al of niet bezwaard- «heid der kadastrale perceelen. Tevens strekt de vernieu wing om de verantwoordelijkheid der hypotheek-bewaar- «ders te verlichten, terwijl daarvoor het middel is gevonden «om te komen tot roijement van rechts wege van inschrijvin- «gen, die feitelijk niet meer bestaan wegens het te niet gaan «der hoofdverbintenis, doch waarvan de doorhaling niet «heeft plaats gehad." Beschouwen wij het laatst opgegeven motief, dan ontstaat onmiddelijk het denkbeeld dat het «pour le besoin de la cause" er bij is gevoegd. In Nederland is men toch niet gewend dat het staatsbestuur zijn vader lijke zorg voor de landskinderen zoover uitstrekt dat het den onverschillige behoedt voor de gevolgen zijner eigene onachtzaamheid. De overige motieven munten uit door duidelijkheid doch zij zijn er dan ook des te treuriger om. Officieel wordt er voorts erkend dat een gewichtige tak van den staatsdienst in zoo'n hopelooze verwarring is geraakt dat den staat een last van ƒ50.000 a f 60.000 moet worden opgelegd voor nieuwe registers om de zaak weer te regelen terwijl verder de verwarde toestand van de boekhoudinghoewel buiten schuld der hypothecaire schuldenaren ontstaanop hunne kosten moet worden hersteld. Hoewel een gemiddeld bedrag van 0,60 voor het nieuw inschrijven der borderellen geen drukkende last kan genoemd worden moet hierbij gevoegd worden het salaris van den notarisdie voor de vernieuwing zorg draagt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 223