14 zal volgen. Wij hopen, dat eenmaal liefst niet in een al te verwijderd verschiet ook deze uitgave voor het algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld, evenals de goedkoope, welke thans alleen door de officieren van het leger, de vloot en de schutterijen kan worden aangeschaft. Het is toch maar al te waar, dat de prijzen der bladen van de gewone uitgave zeer hoog zijn, zoodat niet iedereen in staat is zich in het bezit dier bladen te stellen. Bovendien zoude de Regeering aan het publiek een onschatbaren dienst bewijzen, indien zij er toe mocht overgaan de chromo-topographische kaart op de schaal van 1 25000 in den handel te brengen. Zouden de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Financiën en Waterstaat, Handel en Nijverheid hiertoe het hunne niet kunnen bijdragen? Het leveren van goedkoope kaarten is thans moge lijk door de snelpers, waarmede de Inrichting sinds eenigen tijd verrijkt is en welke, werkende met een gasmotor van éen paardekracht, 400 afdrukken ter grootte van een Meter in het uur levert. Bij ons bezoek werden wij getroffen door de bijzonderheid, dat het bergterrein op de onderhanden kaart van onze be zittingen in den Oost-Indischen Archipel sedert in het licht verschenen cn verkrijgbaar ad 15 bij de firma Smulders Co. te 's Eage, met gewas- schen tinten werd gedrukt en het water eene schoone uitvloeiing vertoonde, welke volgens aanduiding van den Directeur geheel machinaal was verkregen. Ook werd onze aandacht gevestigd op den nieuwen kleurendruk van zinkbladenin het leven geroepen voor kaartendie minder aan verandering zijn blootgesteld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 22