15 en bewaard moeten blijven. Het bewaren eischt slechts eene geringe ruimte en de verhouding in prijs tusschen zink en steen is als 1 20. Het was voor onze oogen schier onmogelijk, eenig verschil te ontdekken tusschen steen- en zinkdruk en wij kunnen niet anders dan denDirec- teur geluk wenschen met dezen gewichtigen vooruitgang. Herhaaldelijk spraken wij van de bekende Stafkaart op 1 50,000, door de officieren van den Generalen Staf in de jaren 1844 tot 1856 vervaardigd op 1 25000 op grondslag der kadastrale kaartenwelke men door de secondaire driehoeksmeting des Rijks in verband heeft gebracht, terwijl de aard van het terrein, veranderde indeeling enz., werd aangeduid overeenkomstig de gedane verkenningen. Doch alle kaarten, welke niet telkens op nieuw met het terrein in overeenstemming gebracht wordenverouderen en missen daardoor hun doel. Daarom wordt tegenwoordig zooveel gedaanom de Stafkaart bij te houden. Door de Inrichting worden de noodige gegevens steeds ijverig opgespoord. Zij worden ontleend aan allerlei bronnen, zooals: de minuutbladen der Militaire Verkenningen, welke opgemaakt worden uit de oude minuutbladen, het kadaster en de verificatiën op het terrein de gegevensverstrekt door de Genie de elk halfjaar inkomende leggerbladen van de Districts ingenieurs; de Waterstaatskaart; de herziene Rivierkaart; de bestekken van 's Rijks aanbestedingen de grondplans en profillen van verschillende spoorwegende opgaven van de Provinciale Ingenieurs; de gegevens van Ingenieurs- Verificateur van het kadaster; vertrouwbare stukken, die in den handel komen en eindelijk in het laatste jaar bovendien nog opgaven van de Gemeentebesturen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 23