242 hoeken APQ en BPQen de lengte der lijn gecontro leerd door driehoek ABQ. In de meetboekjes zijn de berekeningen meestal uit gevoerd naast de betrekkelijke meetlijn. Zij worden gedaan vóór de boekjes naar het teeken bureau worden gezonden, zoodat de teekenaar bij zijnen arbeid geen storing ondervinden kan in dit opzicht. Naast deze wijze van inmeten is ook toegelaten de bij het kadaster gebruikelijke, het verbinden van meet lijnen door lengtemeting, doch alleen maakt men daar van gebruik, wanneer het verband onmiddellijk voor de hand ligt; er naar zoeken doet men niet. Worden in eene, op deze wijze uitgevoerde opmeting fouten gevonden, dan moet natuurlijk nameting volgen; dit zal echter slechts weinig voorkomen, omdat men er zich alleen in eenvoudige gevallen van bedient. Na de ondervinding, door mij in den Biesbosch op gedaan, moet ik verklaren, dat de eerste wijze van werken in zoo'n terrein de eenige geschikte is. Het materieel bij de meting in gebruik moet er zich echter toe leenen. Naast groote baken voor de punten van driehoeks meting heeft men jalons noodig van 6 a 7 Meter, waarmede de meetlijnen worden uitgezet. De jalons aan de uiteinden der meetlijnen voeren een seinvlag: wit-rood. Staat eene vertakking van meetlijnen uit, dan behooren de vlaggen zoo te zijn aangebonden dat vergissingen onmogelijk zijn. Op deze op zich zelf natuurlijke zaak behoort nauw lettend te worden toegezien in een terrein, waar men, zoover het oog reikt, bijna niets ziet als riet en griend

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 250