17 geschiedt door de meest bekwame ambtenaren der In richting, die daarin door langdurige ondervinding eene buitengewone geschiktheid hebben erlangd. Het zijn nog ongeveer dezelfde ambtenaren, die onze prachtige Stafkaart, naar de minuten van 1 25000, op steen hebben overgebracht. Deze correctiën geschieden onder voortdurend streng toezicht van den nauwgezet- ten Directeur en den hem toegevoegden Stafofficier. De bijwerkingen en veranderingen worden op den zoogenaamden „legger" (een afdruk der Topographische kaart) gebracht, de vervallen gedeelten der kaart met rooden, de nieuwe zaken daarentegen met blauwen inkt aangeduid. Evenwel is het onmogelijk de geheele cor rectie zóó zuiver op papier te teekenen, dat daarnaar de gravure kan plaats hebben, daartoe moet toch we der de minuut worden geraadpleegd. Wij zagen afdruk ken der volgens de nieuwe verkenning geheel bijgewerkte bladen Aalten en Groenlo, doch konden de groote cor rectiën, die de gravuresteenen ondergaan hadden, daarop niet onderkennen. Het is inderdaad merkwaardig, welke verbazende terreinsveranderingen in het tijdsverloop der eerste verkenning van 1844 tot 1856 en der laatste verkenning van 18791881 hebben plaats gehad en daarom ook bewonderen wij het stalen geduld en het talent der graveurs, die een dergelijk veranderd terrein nog op denzelfden steen kunnen aangeven, daar wij die correctiën onmogelijk gedacht hadden. Zijn die cor rectiën echter te groot, dan moet het geheele blad opnieuw in gravure gebracht worden zooals met het blad Amsterdam is geschied, welke arbeid 2 a 3 jaren heeft gevorderd. Tijdschrift Kadaster 1886. 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 25