256 Fransche luchthartigheid, dat de verschillende kadasters in Duitschland Belgie Beieren Nederland Italië en Rusland volmaakt en tot op den dag bijgehouden zijn. Hij overdrijft hier en overschat de deugdelijkheid wellicht om de gebrekkigheid van het Fransche kadaster beter in 't oog te doen springen. Dit is toch in des schrijvers oog al bijzonder slecht, want, in 1808 (1803 be gonnen, stond het in 1821 reeds bekend als waardeloos voor de invordering der belastingterwijl de plans wemelden (fourmiller) van fouten. Op deze basis nu is, bij 5.600.000 perceelsovergangen per jaar, voortge- werkt en het kadaster gaandeweg slechter geworden. Kortomer bestaat thans in Frankrijk geen (goed kadaster meer. Maar Frankrijk mag niet achterstaan bij andere landen, mag geene uitzondering makener moet daarom een nieuw kadaster gevormd worden. Maar niet langs den ouden langzamen kostbaren wiskunstigen weg wil hij die vernieuwing bewerkstel ligen maar op eene wijze geheel in overeenstemming met den sneldenkendenspoedeischenden geest onzer stoomeeuw. Plet oude kadaster heeft 30 jaar tijds gekostheeft schatten verslonden en werd daarbij nog gebrekkig. Het nieuwe kadaster moet in 30 dagen klaar zijn weinig kosten en wat 't voornaamste is, geheel volmaakt zijn. Ziehier de middelen daarbij te gebruiken. Een vastliggende ballon, (ballon captif) op 1000 meter hoogte, voorzien van een schuitje met doorboorden bodem en een goed photograpisch toestel met omgeslagen objectief, zijn de toekomstige wapenen van den landmeter.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 264