257 Geen voorafgaande driehoeksmeting meermoeilijk opgebouwd op stapels wiskunstige formules, geen twijfel achtige werktuigen geen kettingen meerdoor veld beemd en bosch heengesïeept door arbeiders, alsof ze galeislaven waren. Neen niets van dat alles. L. L. doetvolgens zijne eigen woordeneene dichterlijke wandeling in de luchtgaat in zijn schuitje liggen, bespiedt en beziet de wereld onder hem met het oog der wetenschap en moeder aarde zendt hem haar vol maakt onuitwischbaar beeld terug, vervaardigd onder den invloed van het licht. Op 't gezag van den Ingenieur Andraud wordt ons verder voorgerekenddat men op 1000 meter hoogte in een klein tijdsbestek een plan kan maken waarop 1 millioen [j] meter afgebeeld zijn; gemiddeld tien stations daags bezoekende zou men dus 1000 h. a. daags in kaart kunnen brengen. Denkt men zich nu 500 geodetisch ariostatische uitrustingen, die op die wijze werken dan kan men in 80 dagen geheel Frankrijk in kaart voorgesteld hebben. Het denkbeeld is afgetrokken en zonderling maar L. L. verzekert ons, dat de heeren Nadar Sr. en Paul Nadar Jr. op 2 en 8 Juli laatsleden in een reeks van welgelukte proef nemingen de mogelijkheid der uitvoering schitterend bewezen hebben tal van vergroote clichés zijn in de dépechezaal van den Figaro tentoongesteld geweest, die hebben doen zien dat de kaarten der terreinen door photographie in vogelvlucht gemaakt, met groote juist heid en eene getrouwheid zonder wêerga, de werkelijk heid teruggaven. L. L. gaat daarom geheel op in zijn plan en wenschtvol vertrouwen in 't welslagen iedere Fransche gemeente het bezit toe van een dergelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 265