261 Dezelfde wet van 1870 geeft ook waarborgen in enkele harer bepalingen in het belang der eigenaren van gebouwde en ongebouwde perceelenen wel speciaal in de artt. 9 en volgende tegen het brengen van veranderingen in de kadas trale stukken. In art. 9 wordt gesproken van de metingen, in art. 11 van de schattingen noodig voor de uitvoering der bepalingen dezer wet, terwijl in art. 15 wordt gezegd dat de opgaven van die verrichte metingen en schattingen ter inzage van de belanghebbenden worden gelegd, en ein delijk art. 16 aan de belanghebbenden het recht geeft om zich bij adres te wenden tot Gedeputeerde Staten en op kosten van ongelijk hermetingen of herschattingen te vor deren. Men ziet dat den eigenaren hier waarborgen zijn verleend, maar deze waarborgen bestaan niet voor ver anderingen in de tenaamstellingen; daar tegen bestaat geen recht van reclame. Dat recht is bij art. 16 met ronde woorden slechts ge geven ter zake van verrichte metingen of schattingentot uitvoering der wet verricht. Nu zal het wel overbodig zijn om te herinneren aan het groote belangdat ook bij de tenaamstelling op het kadaster betrokken is- Al mogen wij ons nog niet kunnen beroemen op het bezit van een zooge naamd rechtsgeldig kadaster, ik behoef daartoe slechts te wijzen op het feit dat sedert de invoering van ons Burger lijk Wetboek in 1838 het kadaster dient als aanwijzing voor de met hypotheek bezwaarde goederen ik wijs slechts op de bestaande wet op het notarisambt, waarin een bepaald gebod voorkomt, dat bij overdracht van onroerend goed de kadastrale omschijving moet gevolgd worden; ik herinner nog slechts aan de bepalingen der onteigeningswet; en het zal ieder duidelijk zijndat in al die gevallen de ingezetenen het grootste belang hebben bij eene juiste tenaamstelling hunner eigendommen op de kadastrale liggers. Nu wordt echter in de praktijk dikwijls geheel anders gehandeld dan men zou meenen dat geschieden moest, wan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 269